Официальный веб-сайт
группы IZZET

Иззет Аблязов. Музыка сказка.

Наши Опросы

Есть ли будущие у регги
Есть
Нету
Не знаю

Результаты Архив

cd revue:

Автор: влад журба
Добавлено: 2006-09-04 18:14:16

cd revue: Izzet
 Reggalia
Atlantic (2005)


Що пересічний українець знає про кримських татар? Майже нічого, але й те частенько спотворене інформацією із різних вітчизняних ЗМІ, що представляють проросійську або слов’янофільську позицію. Проте тепер група Іззет та їхній альбом Reggalia – хороша нагода ознайомитися з фольклором кримських татар. Хоч і в дещо незвичній формі… Тому, кожен, хто прослухає цю платівку, зможе скласти про корінний етнос Криму власну, неспотворену політичними інсинуаціями, думку. Адже саме що може більше розповісти про народ, як не його музика?

Напевно, реггі – найуніверсальніший музичний стиль: хто тільки в ньому не співав і які тільки мелодії в нього не втискував. А ще реггі – універсальна форма сучасних презентацій абсолютно різних народних музик: українські рок-гурти Мандри, Гайдамаки та інші виконують в стилі реггі свої народні пісні, польські рок-музиканти також успішно «реггізують» свій фолк, навіть славетні британці Jethro Tull переспівали в реггі шотландську народну баладу про Джона Ячменя на вірші Роберта Бернса. І нема кінця й краю цьому списку. Ще одне чудове підтвердження цьому знову надійшло з рідної неньки – тільки на цей раз ми маємо справу з орієнтальною екзотикою. Київська група Izzet записала свій другий альбом ‘Reggalia’, що представив українському слухачеві переважно реггі-версії кримськотатарських народних пісень.

Izzet це, передусім, його чільник і головний ідеолог Іззєт Аблязов, кримський татарин, який живе і працює у Києві. Київським меломанам відомий давненько, адже грає та пропагандує реггі вже не перший рік. Непоміченим не лишився й перший альбом музиканта ‘My security’, та кліп на заголовну пісню. Хоча правди заради треба сказати, що цей перший запис гурту мав розголос радше серед кримськотатарського населення України. Альбом був переважно англомовним і, безперечно, претендував на статус цікавого. Проте не більше. Найбільшу цікавість становили, як на мене, три останні композиції – народна пісня «Моя прекрасна» та два Іззєтових твори «Реггі-вагон» та «Нашим левам», виконані кримськотатарською мовою. Вони ніби визначали напрямок, у якому мав рухатися цей музикант. (Недаремно, у диск Reggalia вони також увійшли, але у поліпшених версіях.)

Цього разу Izzet склався з таких музикантів: сам Іззєт Аблязов (спів, гітара, аранжування альбому та авторство музики й віршів до деяких пісень), Рассім Рамазанов (клавішні); партії басу виконали Анвар Азізов та Анна Война, у трьох останніх речах на басу грає один з найкращих українських джазових бас-гітаристів Ігор Закус, на барабанах і перкусії – молодий музикант Олег Мамушев та досвідчений і достатньо відомий в Україні Сергій Хмельов.

Назва диску “Реггалія” (саме так, через два /г/) і оформлення альбому – герб Кримського ханства на тлі ямайського прапору – говорять самі за себе: стиль реггі й татарський матеріал тут читаються в усьому. Це своєрідне життєве та творче кредо кримськотатарського музиканта.

Певно, і сам Іззєт після першого альбому зрозумів, що скільки не виконуй реггі англійською, хоч ламаною, а другим Бобом Марлі не станеш. Грати треба своє рідне, лише тоді це звучатиме щиро й цікаво, як і має звучати реггі. Хай там як, але у випадку платівки Reggalia можна сміливо стверджувати, що формула “повернення до коріння” стовідсотково спрацювала. Музикант однозначно зайняв свою, ніким до того не заповнену, нішу. Іззєтові якось інтуїтивно вдалося знайти точки перетину ямайського й кримськотатарського. А формально це ой як непросто (адже розмір в музиці реггі 4/4 з акцентами на другу й четверту чверті, а в кримськотатарській народній музиці традиційним є розмір 3/8). Та Іззєту це вдалося, і такий “притріолений” реггі, виявилося, звучить вельми цікаво й небанально, а кримськотатарська мова чудово відповідає цьому стилеві. Аранжування пісень лаконічні й водночас витончені, в них не лишилося й сліду від якоїсь розмитості першого альбому, а Іззєтів голос, нарешті, наповнився якоюсь свіжістю й енергією.

Аранжування товрів зроблені із залученням сучасних електричних інструментів - без жодної зовнішньої екзотики, яка тут проявлена у самому музичному матеріалі й мові виконання. Єдиним проявом автентики в інструментарії є семпл народного кримськотатарського інструменту саз, використаний у пісні “Реггі-вагон”. Цей давній струнний інструмент, що був дуже поширений у деяких східних народів, у тому числі й у кримських татар, вийшов із ужитку ще на початку ХХ століття. [Зараз він активно відроджується у Криму, поки що серед татарської інтелігенції та в татарському театрі. У живому народному використанні саз досі можна зустріти в Ірані. Саме з Ірану походить і Іззєтів інструмент.]

У звучанні групи варто відзначити вельми вправну роботу клавішника Рассіма Рамазанові та блискучу гру обох ударників. Переважно саме ці троє музикантів надають реггі-звучанню своєрідного східного колориту, який, як виявилося, надзвичайно прикрашає цей ямайський стиль.

В альбомі – вісім народних пісень, одна з яких – “Не було в серці страху” - представлена в двох версіях, а “Моя прекрасна” є реміксом з першого альбому. Серед них є досить відомі в Криму “Став тим-тим”, (“Моя прекрасна”, “Качечка” тощо) – вони видавалися в різних збірниках татарського фольклору й досі на слуху в багатьох татар. А є і справжні раритети, які Іззєт сам віднайшов і записав у татарських селах – як-от пісня “Не було в серці страху”, що Аблязов записав од одної старенької татарської бабусі. Є в альбомі і кілька власних нових Іззєтових пісень – “На місяць” і “Темрява”, а “Реггі-вагон” і “Нашим левам” звучали й на першому альбомі, а зараз представлені в інших (і кращих) версіях. Отже, загалом 13 чудових треків, протягом яких слухач має рідкісну нагоду поринути в обрамлений драйвовими реггівськими ритмами дивовижний і загадковий світ другого – поряд із українцями – корінного народу нашої держави.


Альбом зовсім не випадково починає композиція “Постав тим-тим”, адже ця дуже давня народна мелодія й танець є своєрідним кримськотатарським хітом. На неї був знятий відеокліп, що часом крутять по музичних каналах. Створення народної мелодії “Тим-тим” (саме так вона називається в первинному фольклорному варіанті) оповите різними легендами. У перекладі з кримськотатарської “тим-тим” означає піцикатто. Напевно, через популярність цієї мелодії, трошки “підтягнуті” інтонації, а головне через тривожно-чуттєвий настрій “Тим-тим” іноді називають кримськотатарським блюзом. Саме його замовляли для виконання в узбецьких шинках відірвані від своєї історичної батьківщини депортовані кримські татари. Цей твір завжди виконувався з ностальгією й тугою за рідним домом, адже дійсність була безпросвітна, неначе ніч, а майбутнє – геть позбавлене надії. Звучання “Тим-тим” пов’язувалося із журливими й болісними спогадами. Отже, як бачимо, за духом це й справді блюз! На цю давню мелодію Іззєт написав власні слова, які повертають нас до часів татарської депортації та життя в Узбекистані. У ті часи кримськотатарська музика часто видавалася на узбецьких грамплатівках. “Постав узбецьку грамофону платівку, вчи мене грати тим-тим. Узбецька грамплатівка, 33 і 1/3 – тим-тим…”

Крім власне реггі, на платівці можна почути і чудовий вальс “Уплила моя феска по річці” і блискучу прифанковану і навіть дансову річ “Моя прекрасна” - ремікс старої Іззєтої версії народної пісні.

Окремого слова заслуговує і лірика цієї роботи, з якою український слухач може ознайомитися в російських перекладах на вкладиші до диску. Щодо народного матеріалу, то це прекрасні зразки східної ліричної поезії, витонченої та глибокої. У власних віршах Іззєта Аблязова є і веселий гумор (“Реггі-вагон”), і гірка іронія (“На Місяць”), і непідробний патріотичний пафос та напружений драматизм (“Темрява”, “Нашим левам”). У кожному рядку тут читається любов до Криму та щире вболівання за долю свого краю та свого народу, що на власній історичній батьківщині опинився, за іронією долі, в меншості й досі часто потерпає від украй ворожого ставлення місцевого проросійськи налаштованого оточення.

Музичний матеріал альбому надзвичайно цікавий, оскільки кримськотатарський фольклор не без підстав деякі музикознавці називають своєрідною музичною енциклопедією народів світу. Адже у жилах представників сучасного корінного населення Криму тече кров багатьох етносів, що в різний час населяли півострів або мешкали на ньому поряд із іншими народами. А це і греки, й італійці, і вірмени, і різні давні іранські етноси сарматів і аланів, тощо. Тому, скажімо, уважний поціновувач музики легко почує в пісні “Моя блакитноока” циганські наспіви, бо саме кримські цигани аж до самого часу злочинної депортації кримських татар у 1944 році були носіями татарського фольклору й музичних традицій. У пісні “Не було в серці страху” під орієнтальною формою можна почути балканські грецькі мотиви. Продовжувати такі музичні “розкопки” можна довго - напевно, кожен знайде у татарській музиці й у Іззєтовому виконанні щось своє рідне й дуже близьке.

Що ж, можна лише порадіти за українців, бо з виходом альбому Reggalia багата кримськотатарська культура й мова нарешті має виправданий шанс стати для нас ближчою, ніж була дотепер. Бо саме музика є тою найбільш універсальною мовою, що може об’єднувати й примирювати народи. Можна порадіти й за кримських татар. Нині в них з’явився Іззєт. А кримськотатарською це означає “Повага”.


-- влад журба


трек-лист :
1. Къой "тым-тым" (Постав "тим-тим")
2. Эля Козьлюм (Моя блакитноока)
3. Папийим (Качечка)
4. Ич къоркъмады юрегим (Не було в серці страху)
5. Айгъа (На Місяць)
6. Фесим кетти дерьягъа (Уплила моя феска по річці)
7. Багъчаларда кестане ( У садах каштани)
8. Бу дуньяда бир яр севдим (У цьому світі я покохала)
9. Зульмет (Темрява)
10. Ич къоркъмады юрегим (Не було в серці страху) acoustic
11. Ёсмам (Моя прекрасна) remix
12. Регги-вагон remix
13. Арсанларымызгъа (Нашим левам) remake


Понравилась статья? Поделись с друзьями!
Facebook Опубликовать в LiveJournal Tweet This


Оглавление   |  На Верх     Читать Комментарии (1)


Всего комментариев: 1

Комментировал: Отправить личное сообщение RuLe
08.03.07
Давно искал,а кто ищет тот всегда найдет.Иззету удачи и новых songov.

Оглавление        Вернуться к Статье

Nik:
Ваш E-Mail:
Комментарий:
HTML-теги Вырезаются!!!
* Введите защитный код из символов, отображенных в виде изображения.
Если вы не можете прочитать код с изображения, нажмите на изображение для генерации нового вида кода.
 

Вход

Логин:

Пароль:


Запомнить меня
Вам нужно Авторизоваться.
Забыли Пароль?
Регистрация


На Сайте

Гостей: 0
Пользователей: 0


SAPE

Знакомства

Счетчик

Rambler's Top100
AdSense

Страница сгенерирована за 5.03 сек..